בנייה מתקדמת

בעולם הבנייה המתפתח ללא הרף, מתפתחות שיטות וטכניקות חדשות חדשות לבקרים, כדי לעמוד בדרישות ההולכות וגדלות של לבנייה בת-קיימא וידידותית לסביבה. שיטות אלו הופכות את הבנייה לבנייה מתקדמת, אשר הולכת והופכת יותר ויותר פופולרית הן בקרב אנשי המקצוע והן בקרב קהל הלקוחות, ולא בכדי; תארו לעצמכם תהליך בנייה המייעל את העבודה בצורה מקסימלית, תהליך בו זמן הביצוע של כל פרויקט מתקצר, עלויות הבנייה והעבודה – הולכות ופוחתות, כל זאת תוך שמירה על איכות הסביבה – הן בתהליך העבודה והן לאחר סיומו. במאמר זה נסביר מהי בנייה המתקדמת על יתרונותיה וחסרונותיה, נציג את הדרכים השונות בהן ניתן ליישם אותה, ואת הקשר של כל זה לבנייה ירוקה בת-קיימא.

מהי בנייה מתקדמת ומה הקשר שלה לבנייה ירוקה?

בנייה מתקדמת ובנייה ירוקה הם שני מושגים מחוברים זה לזה ושניהם מחוללים מהפכה בענף הבנייה. בנייה מתקדמת מתייחסת לשימוש בטכנולוגיה חדשנית, חומרים חדשניים וטכניקות מודרניות לשיפור היעילות, העמידות והקיימות של מבנים. בנייה ירוקה מתמקדת במזעור ההשפעה הסביבתית של פעילויות הבנייה על ידי שילוב שיטות בנות-קיימא וחומרים ידידותיים לסביבה.

הקשר בין בנייה מתקדמת לבנייה ירוקה טמון במטרה המשותפת שלהם ליצור מבנים בני-קיימא וידידותיים יותר לסביבה. טכניקות בנייה מתקדמות מאפשרות יישום של שיטות בנייה ירוקה, כגון עיצובים חסכוניים באנרגיה, מערכות אנרגיה מתחדשת ואמצעים שונים לחיסכון במים. על ידי שימוש בשיטות בנייה מתקדמות ניתן לייעל את צריכת האנרגיה, להפחית את הפסולת וליצור סביבה פנימית בריאה יותר.

אחת הדוגמאות לקשר בין בנייה מתקדמת לבנייה ירוקה, היא שימוש בטכנולוגיות חכמות. טכנולוגיות אלו, כגון תרמוסטטים חכמים ומערכות תאורה אוטומטיות, יכולות להשתלב בפרויקטי בנייה מתקדמים כדי לשפר את היעילות האנרגטית והפחתת פליטות הפחמן. בנוסף, שיטות בנייה מתקדמות, כגון בנייה טרומית ובנייה מודולרית, יכולות להפחית משמעותית את פסולת הבנייה ולמזער את ההשפעה הסביבתית של הפרויקטים.

יתרונות הבניה המתקדמת

שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה

כאשר משלבים חומרים אקולוגיים ידידותיים לסביבה עוד בשלב התכנון, ניתן להבטיח שהשפעתם של תהליך הבנייה עצמו וגם הבניין כתוצר מוגמר על האקלים הסביבתי , תהיה מזערית ככל שניתן. שימוש בחומרים, כגון עץ או פלדה ממוחזרת, יכול להפחית את צריכת משאבי הטבע. כמו כן, טכניקות בנייה מתקדמות מתמקדות באופטימיזציה של יעילות אנרגטית עם מערכות בידוד וקירור טובות יותר, כך שצריכת האנרגיה מופחתת ועלויות השימוש נמוכות יותר.

חיסכון בזמן

אחד היתרונות המרכזיים של בנייה מתקדמת הוא יכולתה לחסוך בזמן. בשיטות הבנייה המסורתיות, תהליך קבלת ההיתרים, הכנת האתר והבנייה עצמה – עלול לקחת זמן רב. עם זאת, בבנייה מתקדמת, השימוש ברכיבים טרומיים גורם לכך שניתן לייצר חלק ניכר מהמבנה מחוץ לאתר, מה שמקטין את הזמן הנדרש לבנייה באתר ומאפשר סיום מהיר יותר של הפרויקט.

חיסכון בעלויות

השימוש בטכניקות בנייה מתקדמות יכול לחסוך לא מעט כסף. גם אם בתחילה נראה כי המחיר של הציוד או של ההרכבה גבוה, אך בפועל ולאורך זמן, דווקא ההיפך הוא הנכון. למשל, הכנה טרומית מאפשרת קיצור של זמן העבודה בשטח, ובהשלכה – מפחיתה משמעותית את עלויות העבודה. בנוסף, השימוש בחומרים ידידותיים לסביבה אשר חוסכים אנרגיה, יכול להביא לחיסכון בעלויות לטווח ארוך באמצעות צריכת אנרגיה מופחתת. כמו כן, השימוש ברכיבים טרומיים בבנייה מתקדמת תורם אף הוא לחיסכון בעלויות על ידי: ייצור רכיבי בניין בסביבת מפעל מבוקרת, פסולת חומרים ממוזערת, טעויות בנייה מצטמצמות, מה שמוביל להגברת היעילות והיחס שבין עלות לתועלת.

חסרונות הבניה המתקדמת

התאמה אישית מוגבלת

שיטות בנייה מתקדמות מסוימות עשויות להיות מוגבלות בכל הנוגע להתאמה אישית. רכיבים טרומיים למשל, מותאמים לרוב לעיצובים סטנדרטיים, שעלול לא להתאים להעדפות אדריכליות ייחודיות מסוימות, ולכן החופש היצירתי של הלקוחות ושל המעצבים והאדריכלים, עלול להיות מוגבל.

היתרים ותקנות

ישנם אזורים מסוימים, בהם השגת ההיתרים הדרושים למבנים מודולריים או טרומיים יכולה להיות מורכבת יותר בהשוואה לבנייה מסורתית. כמו כן, כדי לבנות מבנה התואם את תקן הבנייה הירוקה יש לעמוד במספר תקנים (כפי שצוין מעלה). אי עמידה בתקנים אלו, פוסלת את הגדרת הבנייה כבנייה ירוקה. לכן, לפני שמתחילים בפרויקט בנייה מתקדם, חשוב להבין את התקנות ואת חוקי הבנייה המקומיים.

אתגרים לוגיסטיים

לפני שמתחילים אם מתכננים להשתמש ברכיבים טרומים, יש לוודא שיש את כל הציוד הדרוש כדי להוביל ולהרכיב אותם כנדרש; הדבר דורש תכנון ותיאום קפדניים, שכן הפספוס הכי קטן יכול לגרור הפסדים כלכליים ואיבוד זמן עבודה. כמו כן, הרכבת הרכיבים הללו דורשת הבנה ומומחיות, שכן ישנם לא מעט אתגרים לוגיסטיים שיכולים לצוץ בשטח ורק מי שמבין בתחום, יוכל להתגבר עליהם ולבצע את העבודה כמו שצריך. השיקולים הלוגיסטיים הללו יכולים להשפיע הן על עלויות הבניה והן על מורכבויות נוספות ושעלולות לנבוע במהלך העבודה.

שיטות בנייה מתקדמות

עולם הבנייה המודרני מפתח עוד ועוד טכניקות בנייה מתקדמות, אשר מחוללות מהפכה אמיתית – כבר משלב התכנון, ועד לסיומו של כל פרויקט. טכניקות אלו מאפשרות עבודה חלקה ושוטפת, ולעתים אף ממזערות את הסיכונים הטמונים בעבודת השטח. ריכזנו עבורכם מספר טכניקות בניה חדשניות, אשר מייעלות את תהליכי העבודה, והופכות את הבניה לבניה מתקדמת.

בנייה ירוקה

טכניקה נוספת בה משתמשים בבנייה מתקדמת, היא ניצול חומרים בני-קיימא, הנקראת גם – בנייה ירוקה. עם הגברת החששות בנוגע לשינויי אקלים והשפעה סביבתית, התעשייה אימצה חלופות ידידותיות לסביבה. חלופות אלו נועדו כדי לשמור גם על איכות הסביבה, וגם על בריאותם של אלו הנמצאים בה.

חלופות ברות קיימא מתבססות על עקרונותיה של הבנייה הירוקה ופועלות על פי התקנים הקבועים בתקן הישראלי (בת"י) תקן בנייה ירוקה 5281, אשר מפנה ודורש דרישות מחייבות, ביניהן דירוג אנרגטי – בת"י 5282, ובידוד תרמי – בת"י 1045 (תקני בנייה ירוקה בישראל | המשרד להגנת הסביבה).

החלופות הללו, הכוללות בתוכן שימוש אופטימלי וניצול מקסימלי של האנרגיה הטבעית והאור הטבעי שבסביבת הבנייה, האוויר, המים הקיימים בה ועוד. חלופות אלו לא רק מפחיתות את הפליטה הפחמנית של פרויקטי בנייה, אלא גם משפרות את עמידותם של המבנים ואת אורך החיים שלהם.

הדמיית מציאות מדומה

שלב התכנון הוא שלב קריטי בתהליך הבנייה, כאשר אחד האלמנטים החשובים ביותר בשלב התכנון, הוא הדיוק: ככל שהדיוק בו יהיה רב יותר, כך התהליך יהיה יעיל יותר, עם כמה שפחות טעויות בהמשך התהליך. הדמיית מציאות מדומה מאפשרת לאדריכלים ולמהנדסים לדמות את העיצובים שלהם עוד לפני תחילת הבנייה, וליישם בצורה מדויקת ויעילה את רעיונותיהם על דף התכנון. טכניקה זו הפכה הן את שלב התכנון והן את ניהולי הפרויקטים ככלל – ליעילים, מדויקים וטובים יותר.

רובוטיקה

אחת הטכניקות המתקדמות ביותר בתחום, זה היא השימוש ברובוטיקה: רובוטים המצוידים ביכולות של בינה מלאכותית ולמידת תכונותיהן של מכונות שונות, יכולים כעת לבצע משימות שבעבר נחשבו בלתי אפשריות או מסוכנות מדי עבור בני אדם. למשל, הם יכולים לנווט באתרי בנייה, להניח לבנים ואפילו לבצע משימות מורכבות כמו ריתוך מדויק. השילוב של רובוטיקה בתהליכי בנייה לא רק מגדיל את הפרודוקטיביות, אלא גם מגביר את הבטיחות באתר הבנייה, בכך שבני אדם לא צריכים להתעסק עם העבודות הללו באופן ישיר וידני.

לסיכום

בנייה מתקדמת מאפשרת בנייה בסטנדרטים גבוהים בהרבה יותר מאלו של הבנייה המסורתית, בזמן קצר יותר ולעתים אף בתקציב נמוך יותר. יחד עם זאת, חשוב לזכור: ככל שהסטנדרטים של הבניה הולכים ונעשים גבוהים יותר, כך גם גוברים הסטנדרטים והדרישות מצד הלקוחות. לכן, כדי להשתמש ולמצות את טכניקות הבנייה המתקדמת, הקבלנים, המהנדסים והאדריכלים חייבים לרכוש את הידע הרלוונטי לכך, לשפר ולשכלל אותו באופן תמידי. לכן, עוד בטרם מתחיל כל פרויקט בנייה, חשוב לקחת בחשבון שאנשי המקצוע איתם תעבדו, מכירים ובקיאים בעקרונות אלו של בנייה מתקדמת, מכירים את התקנים של בניה ירוקה, כמו האדריכלים שלנו בגרינהאוז אדריכלים, אשר מקפידים להתעדכן ברזי הבניה המתקדמת ולהשתמש בהם בכל הפרויקטים שבמשרדינו.

רחוב שטריקר 4
תל אביב-יפו 62006
ישראל

> טלפון: 972-3-6054448 
> פקס: 972-3-6048006 
> דוא"ל: office@grynhaus.co.il 

דילוג לתוכן