עיצוב חללי משרדים לפי עקרונות הבנייה הירוקה – איך זה עובד?

 

בנייה ירוקה

במהלך השנים, אנחנו יכולים לראות יותר ויותר בעלי משרדים בתחומים שונים אשר בוחרים לתכנן ולעצב בהתאם לעקרונות של בנייה ירוקה. הם עושים זאת, הן מתוך סיבות אידיאולוגיות, רצון לשמור על סביבה נקייה והן מתוך הבנה שעקרונות אלו יכולים לספק להם סביבת עבודה הרבה יותר איכותית, הרבה יותר אטרקטיבית לעובדים וחסכונית לחברה.

באופן טבעי, על מנת לעמוד בעקרונות של בנייה ירוקה, מוטב להיעזר בשירותיו של משרד אדריכלים שמתמחה בכך. משרד שמעסיק אדריכלים ומעצבים שידעו לתת ביטוי לצרכים המקצועיים של המשרד ולחבר אותם לעקרונות הבנייה הירוקה, באופן כזה שהם יוכלו להנות מהם לאחר גמר התכנון והכניסה למשרדים.

כל משרד אדריכלים שנדרש לתכנן ולעצב משרד על פי עקרונות מסוימים, בוודאי אם מדובר בעקרונות בנייה ירוקה, צריך לדעת לאפיין תחילה את צורכי הלקוח. האפיון כולל בין היתר את צרכי הלקוח, תקציב, לוח הזמנים, חזון החברה ועוד לאחר מכן יש לבחון כיצד ניתן לשלב את העקרונות השונים, כך שיתאימו לסגנון העבודה במקום. אין טעם להשתמש בכל עקרון של בנייה ירוקה, בין אם זה שימוש בחומרים ממוחזרים או עיצוב לניצול משאבים טבעיים, אם לא יהיה בכך תועלת וזה לא ישרת את עובדי המשרד בתהליך העבודה.

,על משרד האדריכלים לעבוד על פי התקנים לבניה ירוקה הקבועים בחוק לדוגמה תקני בנייה ירוקה בישראל | המשרד להגנת הסביבה הושקו בשנת 2005 (בעבור מגורים ומשרדים בבנייה חדשה בלבד) ביוני 2020 פורסמו תיקונים ותוספת לחלק 3.4 בתקן לעבודות פנים בבנייני משרדים ובבנייני מסחר ומטרתו להגיד תקנות בנייה ירוקה עבור משרדים ומבנים אחרים.

תקן זה כולל בין היתר, עקרונות של בנייה ירוקה לעידוד חסכון בצריכת מים, חשמל, מחזור פסולת, כל הקשור לנושא של חדשנות, בריאות, והיבטים נוספים. חשוב לציין, שמלבד תקן זה, קיימים תקנים נוספים שמגדירים עקרונות בניי ירוקה באופן יותר ספציפי, כמו למשל תקן אוויר או תקן אנרגטי.

איך מעצבים משרד על פי עקרונות בנייה ירוקה?

כאמור, הדבר הראשון שיש לעשות זה לאפיין את צורכי המשרד, בהתאם לכמות העובדים, סוג העבודה שעליהם לבצע, המשאבים והתקציב שעומד לרשות בעלי המקום.

שנית, יש לבחון את גודל החלל: מה ניתן לעשות בו, איך אפשר להשתמש בו בצורה נכונה, באופן שישרת את דיירי המקום וכן לנצל באופן אופטימאלי את השטח, בהתאם לעקרונות הרלוונטיים.

לאחר מכן יש לבחון איך אפשר להשתמש בחומרים ואמצעים שאכן יבטאו את העקרונות שמגולמים בבנייה ירוקה. בין אם מדובר בחומרים ממוחזרים, חומרים שיכולים לחסוך בצריכת חשמל ואנרגיה, צריכת מים וכן חומרים ואמצעים שיכולים לשמש את המקום בשביל לייצר אוויר נעים במקום מבלי להשתמש במערכות מיזוג אוויר יקרות שצורכות הרבה אנרגיה.

הנושא החשוב ביותר הוא התקציב. עם השנים נושא הקיימות הלך ותפס תאוצה בתכנון בניינים ומשרדים ולכן היום העלות היא נמוכה מבעבר. בנוסף לא מדובר במקרה של יישום כל כללי הבניה הירוקה, יש אפשרות ליישם רק את חלקם תלוי ברצון ובתקציב הלקוח. למשל חברת הי טק ששוכרת ממשרדים שיש להם גג יכולה להתשמש בגג גם לגידול צמחים אורגניים לשימוש העובדים. לפינות ישיבה בעלות אור טבעי ועוד. בדרך כזו צוברת החברה נקודות לקראת קבלת תו ירוק. לאחר מכן ניתן להתייחס לתאורה, לסוג האוכל, שימוש חוזר במים ועוד.

חשוב שהמשרדים יהיו  מתוככנים ומעוצבים באופן יעיל ונוח כדי שהעובדים יוכלו להתנהל בו בצורה נוחה ופשוטה, שהכל יהיה זמין ונגיש עבורם ויאפשר לנהל את המשרד כירוק וכידידותי לכולם..

 

גרינהאוז אדריכלים

רחוב שטריקר 4
תל אביב-יפו 62006
ישראל

צור קשר

> טלפון: 972-3-6054448 
> פקס: 972-3-6048006 
> דוא"ל: office@grynhaus.co.il