מתי נבחר באדריכל לביצוע העבודה?

לקוחות שפונים אלינו שואלים לא פעם מה ההבדל בין אדריכל לבין מעצב פנים. זה מתחיל בשאלות כמו, "כשאנחנו רוצים לתכנן את המשרד או הבית, למי עלינו לפנות קודם?", "יש מישהו שעושה גם וגם?", "רגע, אז פנינו למקום הנכון?". הבלבול מובן. מי שלא מכיר את התחום, יכול לחשוב שאדריכל ומעצב פנים אחד הם. אז מה ההבדל בניהם, מתי צריך אדריכל ומתי מעצב פנים והאם אותו אדם מסוגל שמתכנן לכם את המשרד או הבית יכול גם לעצב אותו?

מה היא הכשרת האדריכל?

נתחיל עם המידע הבסיסי. אדריכל הוא בוגר תואר אקדמאי באדריכלות. הוא הוסמך לתכנן את המשרד או הבית שלכם מתחילה, לעיתים גם במצב שבו הוא מתכנן מבנה במגרש ריק לחלוטין. כדי לעשות זאת האדריכל נוקט בפעולות שונות, כמו בקשת תיק מידע מהעיריה, הגשת תכניות להיתר בניה וכיוצ"ב. אם רציתם לדעת האם יש לכם זכויות בניה נוספות במגרש, איך  לנצל אותן במלואן, איך לתכנן את המבנה כך שיתאים לטופוגרפיה של השטח, כולל קבלת אישור ממהנדס העיר – אליו אתם צריכים לפנות. בניגוד לאדריכל, מעצב פנים, עליו נרחיב בהמשך, עוסק  בעיצוב חלל הפנים של המשרד או הבית, לאחר שהוא מוכן. אדריכל המתכנן את השלד אחראי לחלק החיצוני – המבנה והוא מתכנן את החלל החיצוני ל, בעוד שמעצב הפנים מעצב את החלק הפנימי. 

אז למי פונים כשרוצים לתכנן בניית מבנה משרדים או בנין?

לאדריכל. רק אדריכל יכול לחתום על טופסי רישוי, להגיש תוכניות לעיריה ועוד מסמכים ואישורים הנדרשים לבניה.

משרד

 

האם יש אדריכל שהוא גם מתכנן פנים?

יש אדריכלים שעוסקים בתחום תכנון פנים. להבדיל מעיצוב פנים שעוסק רק בסידור הרהיטים והאביזרים הרי שמתכנן פנים עוסק גם בתכנון הפנים – חלוקת החדרים, תיאום מערכות חשמל, מיזוג אויר, תאורה מתאימה ועוד. הדבר חשוב ונחוץ במיוחד בתכנון פנים למשרדים בהם יש מערכות רבות שהם חלק בלתי נפרד מתכנון הפנים של הבנין.אדריכל הפנים עובד בשיתוף פעולה מלא עם אדריכל הבנין על מנת לתאם את תכנון המבנה עם תכנון הפנים. לדוגמה, לעיתים יש צורך לתכנן מדרגות פנימיות בחלל בנשרד או הבית. מדרגות כאלה דורשות הם תכנון והן קבלת היתר ואדריכל הפנים יתכנן אותם וההתר יוגש יחד עם ההתר לבנין כולו.

אדריכל והנדסאי אדריכלות – אותו הדבר?

לא. הנדסאי אדריכלות אינו בוגרי תואר אקדמי. אדריכל למד ארבע או חמש לצורך קבלת הרישיון. הנדסאים עוסקים בתכנון מבנים של עד ארבע קומות בלבד. עבודה דומה, אבל שונה.

כל אחד יכול להיות מעצב פנים?

מעצב פנים יכול להיות בעל תעודה או בוגר לתואר ראשון בתחום עיצוב הפנים. הוא ניחן בכישרון אסתטי והידע והניסיון שהוא רוכש במהלך השנים, יחד עם יחסי אנוש טובים, יכולים להוביל אותו להצלחה. מעצב פנים הוא האדם שאליו אתם פונים לפני השיפוץ במטבח, בחדר השינה או בכל הבית, הוא יוכל ללוות אתכם משלב ההריסה ועד הבנייה. כשאתם רוצים לבחור ריצוף, לתכנן נקודות חשמל חדשות או את האינסטלציה או למזג את הבית, להתאים את התאורה ולאבזר את הבית באקססריז – פנו אליו, הוא ידע לא רק לבחור את המוצרים הנכונים עבורכם, אלא גם להעריך את עלות של השיפוץ ואת התקופה בה יימשך.

על מנת להגיע לתוצאה מושלמת ככל האפשר, מעצב הפנים יערוך שיחה מקדימה עם בני הבית. הוא ישאל אותם לגבי סוג העיצוב, ינסה להבין אם אתם טיפוסים של עיצוב מודרני או כפרי או כאלה שאוהבים מראה קר, חם, או אפילו משולב, יבדוק את איכות חומרי הגלם שלהם אתם זקוקים וירד אתכם עד לפרטים הקטנים, כמו האם אתם אוכלים באי או בסלון.

כפי שהבהרנו קודם, אדריכל יכול להיות גם מעצב פנים. כבר בתחילת הדרך, חשוב לבדוק האם האדריכל שלכם למד עיצוב פנים, אחרת הוא עלול לסייע לכם על פי בחירתו האישית ולא מתוך הסמכה לכך.

אז אולי פשוט יותר לקחת אדריכל שלמד עיצוב פנים?

יש מספר קווי השקה ביניהם כך שפעמים רבות תוכלו לבחור במשרד אדריכלים שילווה גם את תכנון ועיצוב הפנים שלכם. כשאתם מתכננים משרד או בית עם אדריכל שהוא גם מתכנן פנים, תוכלו לתכנן אותו בהתאם לעיצוב הפנימי שאתם רוצים לראות במשרד או בבית. כך תוכלו לא רק לתכנן איך המשרד או הבית ייראו מבחוץ, אלא גם ללתכנן את החלל הפנימי שיתאים לצרכים הנוכחיים והעתידיים או את סוג וצבע הריצוף לאופי המשרד ומטרתו, לתכנן את התאורה המתאימה לחללים השונים במשרד או בבית, לתכנן את המטבח ועוד ועוד נושאים העולים במהלך התכנון.

אם החלטתם לשכור שני אנשי מקצוע שיעשו עבורכם את העבודה, זה בהחלט אפשרי. רצוי לבחור את האדריכל הפנים כבר בשלב שבו אתם בוחרים את אדריכל המבנה, כדי שיעמדו בקשר לאורך התהליך. לפני שאתם שוכרים כאלה, היינו ממליצים לבדוק מה העלויות של כל אחד מהם לעומת עלות של משרד אדריכלים שעוסק גם בעיצוב ותכנון פנים. לעתים, הרבה יותר משתלם ויעיל לעבוד עם משרד אחד כדי לתת מענה מלא והוליסטי לכל הנושאים שעולים במהלך התכנון.

למה אנחנו?

משרד גרינהאוז אדריכלים פעיל כבר למעלה מ-45 שנה. הוא נוסד בשנת 1955 על ידי האדריכל מריאן גרינהאוז ז"ל וביצע פרויקטים בהיקף של יותר מ-600,000 מ"ר. כיום מוביל את המשרד אדריכל דניאל גרינהאוז, בוגר הטכניון וחבר בארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים בישראל IOCEA. המשרד עוסק גם בתכנון פנים,\ וגם בתכנון בניינים. הוא נותן שרותי ייעוץ לחברות רב לאומיות בהתאמת צרכיהן לתרבות המקומית. אנו משלבים ניסיון רב שנים עם חדשנות. המשרד מאמן ומכשיר אדריכלים צעירים.

 

רחוב שטריקר 4
תל אביב-יפו 62006
ישראל

> טלפון: 972-3-6054448 
> פקס: 972-3-6048006 
> דוא"ל: office@grynhaus.co.il 

דילוג לתוכן